Papalık emirlerinde kaybolmak yerine, evlilik ve aile «Amoris Laetitia» hakkındaki mektubunun yayınlanmasıyla bunu son zamanlarda ispatlamıştı.

Papalık emirlerinde kaybolmak yerine, evlilik ve aile «Amoris Laetitia» hakkındaki mektubunun yayınlanmasıyla bunu son zamanlarda ispatlamıştı.

Papalık emirlerinde kaybolmak yerine, evlilik ve aile «Amoris Laetitia» hakkındaki mektubunun yayınlanmasıyla bunu son zamanlarda ispatlamıştı. Francis, katı biçimlere bağlı kalmadığını, 21. yüzyıldaki insanların ihtiyaçlarını bildiğini ve anladığını defalarca kanıtlıyor.

Bu yüzden, rahiplerin eksikliğini ve genç inananlar için çekici olmanın kilisenin sorunlarını da biliyor. Vatikan Radyosuna göre, evli erkeklere de açık olan kalıcı diyakonat, şu anda Katolik Kilisesi’nde Avrupa’da büyümeye devam eden tek meslek biçimidir. Kadınları kabul etmek, kilisenin birçok yeni kadın takipçi getirebileceğinin açık bir işareti olacaktır. Bununla birlikte, aile sinodu, konuyu son zamanlarda sadece marjinal olarak ele almıştı.

İlk baskın değil

Alman Piskoposlar Konferansı’nın eski başkanı Robert Zollitsch, 2013’te kadınlar için bir diyakonat lehine konuşmuştu ve girişim birçok yerde reddedildi. O zamanlar Zollitsch, kadınları özel yeni bir ofise diyakoz olarak kabul etmeyi savunmuştu. Yani kutsama olmadan.

Papa, araştırma komisyonu fikrini daha da ileri götürüyor, çünkü bu, daimi diyakoz ofisinin incelenmesi ile ilgili. Ama yine de diyakoz nedir? Kutsamaları, kilisedeki üç kutsama seviyesinin en altındadır, ardından rahip ve piskoposluk töreni gelir – ancak buna gerek yoktur. Diyakozların vaftiz gibi belirli ayinleri yönetmelerine izin verilir, ancak Evkaristiya veya itirafta bulunulamaz.

Mainz’den Kardinal Karl Lehmann da geçtiğimiz günlerde kadınlar için bir diyakoz ofisi için kampanya yürüttü. «Maalesef, Roma’da kadınlar için kalıcı bir diyakonat kararı verilmesi çok uzun sürdü,» diye şikayet etti. Henüz bir karar alınmadı ve Komisyon’un kurulması için zaman çerçevesi başlangıçta belirsizdi. Kesin olan tek bir şey var: Papa’dan gelen sessiz bir marjinal not bir kez daha patlamaya dönüştü.

Şimdi 1 ay süreyle ücretsiz olarak haberleri okuyun! * * Test otomatik olarak sona erer.

Daha fazlası ▶

AĞDAN HABERLER

Şimdi JBL’den gerçek kablosuz kulaklıklar kazanın! (E-media.at)

Yeni erişim (yachtrevue.at)

Bekar olmanın harika olmasının 8 nedeni (lustaufsleben.at)

Wasabi mayonezli somon karidesli burger ve ballı salatalık (gusto.at)

Yeni trendde: Shock-Down – ekonomi kilitlenmelere ne kadar süre dayanabilir? (Trend.at)

Gülmek ve iyi hissetmek için en iyi 35 aile dizisi (tv-media.at)

Viyana’da E-Scooter: Tüm sağlayıcılar ve fiyatlar karşılaştırmalı 2020 (autorevue.at)

Yorumlar

Kayıt ol

Facebook ile Bağlan

»

Koalisyon görüşmeleri Cuma günü öğleden sonra en üst düzeyde devam edecek. ÖVP başkanı Sebastian Kurz ve FPÖ patronu Heinz-Christian Strache, saat 16.00’da Palais Epstein’da buluşuyor. Ara küme sonuçları ve «deniz feneri projeleri» tartışılacaktır.betboo

Restoranlarda planlanan genel sigara yasağının kaldırılması

sözde yine masanın dışında.

Öğleden sonra yapılan görüşmeler öncesinde, müzakereciler pek dışarıdan görüş alamadılar. Son birkaç gündür medyada, FPÖ’nün talep ettiği üzere yemek ticaretinde planlanan genel sigara yasağının kaldırılması konusunda spekülasyonlar yapıldı. Bu resmi olarak ne ÖVP ne de FPÖ tarafından onaylandı. Sağlık departmanında FPÖ için pazarlık yapan Reinhart Waneck, sigara yasasının bu müzakere grubunda şimdiye kadar bir sorun olmadığını söyledi.

FPÖ Genel Sekreteri Herbert Kickl’e göre, sigara yasağının nasıl ele alınması gerektiği sorusu henüz FPÖ ile ÖVP arasında müzakerelere konu olmadı. FPÖ basın açıklamasına göre medyanın aksine haberler yanlış.

Gastronomi Ticaret Odası Başkanı Mario Pulker, talep üzerine bilgi düzeyinin konunun en üst düzeyde, yani Kurz ve Strache arasında müzakere edildiğini belirtti. Meslek birliği yasal bir düzenlemenin nasıl görünebileceğini araştırıyor. Daha Perşembe günü Viyana Belediye Başkan Yardımcısı Johann Gudenus (FPÖ) ile bir görüşme yapıldı.

Özgürlük Partisi defalarca barlar için mevcut kuralların yerinde kalması gerektiğini savundu. Cuma günü FPÖ çevrelerinden genel yasağın gelmemesi, bundan zarar görecekleri için ev sahipleri için başarı olur dendi. Bu arada, «Krone» (çevrimiçi baskı) ÖVP’nin müzakere ortağını çoktan kapattığını bildirdi.

Restoranlarda sigara içilmesine ilişkin genel yasağın kaldırılmasını mı istiyorsunuz?

  • Evet, bu mantıklı.
  • Hayır, bu geriye doğru bir adım olur.
  • Umurumda değil.

oy

Sonuçları Görüntüle

Sigara yasağına son verildiği iddia edilen direnç

FPÖ ve ÖVP’nin Mayıs 2018’den itibaren genel sigara yasağı için müzakere ettiği iddia edilenlere karşı şimdiden direniş oluşuyor. Barlarda mavi dumanın muhalifleri Cuma günü sigara içmeyenlerin korunması açısından geri adım atmamaları konusunda uyarıda bulundular, ev sahipleri arasında bile genel sigara yasağının kaldırılması tartışılmaz olmayacaktı.

Sağlık Bakanı Pamela Rendi-Wagner (SPÖ), 2015 yılında ÖVP ve Sebastian Kurz tarafından kararlaştırılan Avusturya’da dumansız gastronominin sağlık politikası açısından bir başarı olduğunu söyledi. «ÖVP’nin zikzak rotası, geriye doğru büyük bir adım olacaktır.» Diğer ülkelerdeki sigara yasakları, solunum yolu hastalıkları, kalp krizi ve erken doğumlarda olumlu bir eğilim gösterecektir.

«ÖVP’nin zikzak seyri, geriye doğru büyük bir adım olur»

Doktor ve kanser yardım başkanı Paul Sevelda, «Sonunda başlayan ve onu kalıcı olarak yok eden trendin tersine dönmesini aniden tersine çevirmek tamamen anlaşılmaz ve tıbbi açıdan sorumsuzluk olur» dedi. Tüm kanserlerin üçte birinden sigara içmek sorumludur. «Sigara içme» girişimi, koalisyon müzakerelerini büyük bir kaygıyla takip ediyor.

Bağımlılığı önleme konusunda uzman kuruluş olan Vivid’in 2015’te çıkarılan tütün yasasını yürürlükten kaldırmaya dair hiçbir anlayışı yok. Bir yayında, «Geçiş dönemi neredeyse üç yıldı. Bu olağanüstü uzun dönem, herkesin buna alışması için yeterli zaman sağladı» diyor. Genel müdür Claudia Kahr’a göre «sigara içmeyenlerin korunmasına ilişkin mevcut yasanın işe yaramadığı ortada.» 2007’den beri Avusturya, tütün konusunda en kötü yasalara sahip AB ülkesi oldu ve «Avrupa Tütün Kontrol Ölçeği» sıralamasına atıfta bulundu.

Ev sahipleri arasında oybirliği yok

Ev sahipleri arasında sigara içme konusunda oy birliği yoktur. Sözcü Peter Tappler’in dediği gibi, kendi bilgilerine göre 15 restoranı içeren «gastronomide sağlıklı bir rekabet girişimi», mevcut kurallar birçok restoran işletmecisi tarafından çiğnendiği için tüm ev sahipleri için tek tip çerçeve koşullarını savunuyor. «Çoğunluğun sigara yasağından yana olduğuna yüzde yüz eminim, çünkü hiçbir ev sahibi bir değişiklikle yeniden uğraşmak istemez.» Genel bir sigara yasağı aynı zamanda tüm restoran işletmecileri için eşit fırsatlar anlamına gelir.

Şarabın kurucusu, sigara yasasının muhalifidir. Co., Heinz Kammerer. 2015 yılında misafirleri arasında bir anket yaptı. Sadece 2018’de yürürlüğe girecek olan sigara yasağının bir an önce hayata geçirilmesi yüzde 75’ti. Şarap tüccarının restoranlarında Temmuz 2015’ten beri sigara içilmemektedir.

Bununla birlikte, sigara içmenin açık bir savunucusu, Viyanalı restoran işletmecisi Heinz Pollischansky’dir. Pollischansky, planlanan genel sigara yasağının sona ermesinin «ev sahiplerinin hayatta kalması olacağını» söyledi. Ona göre, yasak öncelikle küçükleri etkileyecekti. Pollischansky, ev sahiplerinin sigara içen mi yoksa sigara içilmeyen bir işletme işletmek isteyip istemediklerine yeniden karar verebilmeleri için 2008 yönetmeliğine geri dönülmesi çağrısında bulundu. Pollischansky’ye göre, ÖVP’nin seçim kampanyası sırasında bürokrasiyi bu yönde azaltmak istediği açıklamasını yorumladı.

Gastronomi Derneği Ticaret Odası Başkanı Mario Pulker, FPÖ’nün seçim vaadini tutacağını ve bir iş partisi olarak ÖVP’nin ev sahiplerinin isteklerini göz ardı etmeyeceğini varsayıyor. SPÖ’nün güçlü baskısı üzerine 2015 yılında genel sigara yasağına karar verildi, ancak kendisinin sigara içilmeyen bar işlettiğini söyleyen menfaat temsilcisine göre sağlık politikası ev sahiplerinin sırtından yapılmamalıdır. Pulker, ancak, özellikle kırsal kesimde misafirlerin handan kulüp evlerine göç edeceğinden korkuyor.

Ayrıca durdurmaya karşı ana dernek

«Sağlık-politik nedenlerle», sosyal sigorta kurumlarının ana birliği de Cuma günü Mayıs 2018’den itibaren onaylanan restoranlarda sigara yasağının kaldırılmasına karşı bir açıklama yaptı. Ana dernek sözcüsü APA’ya sigaranın sağlığa zararlı olduğunu ve birçok ölümden sorumlu olduğunu belirtti.

Sağlık sigortası şirketlerinin de korunmaya yatırım yapmasının nedeni budur. Ana dernek sözcüsü, dumansız telefonu örnek olarak gösterdi. Ücretsiz telefon numarası 0800 810 013’te Pazartesiden Cumaya 10: 00-18: 00 arasında bırakmak isteyenler için isimsiz bir tavsiye bulunmaktadır. Www.rauchfrei.at web sitesi de bu amaçla kullanılabilir.

AB genelinde genel kurallar hakim

28 AB ülkesinin tamamında sigara içme yasakları var, bunun tek nedeni 2009’da Brüksel’de tüm üyelerin 2012 yılına kadar binalardaki tüm kamusal alanların dumansız olmasını sağlamaya çağıran bir kararın kabul edilmesidir. Gastronomide sigara içme yasakları tek tip değildir, ancak sigara odaları gibi istisnalar sağlamayan düzenlemeler hakimdir.

Öncü İrlanda gibi devletlerin eyleme geçmek için AB’den davet almasına gerek yoktu. Kapalı halka açık alanlarda ve tüm barlar ve restoranlar da dahil olmak üzere tüm işyerlerinde sigara içilmesine ilişkin genel yasak 29 Mart 2004’ten beri bir gerçektir. İtalya, bir yıl sonra, kamu binalarında ve restoranlarda sigara bırakmanın Ocak 2005’ten beri yürürlükte olduğu – burada sigara içme alanları mümkündür, ancak katı gereklilikler nedeniyle nadiren kullanılmaktadır.

© APA / Christina Uhl

Avusturya’da 1 Ocak 2009 tarihinde Tütün Yasası, ayrı sigara içme odaları ve küçük restoranlar hariç olmak üzere barlarda sigara içilmesine «temel» bir yasak getirmiştir. Şu anda, Finlandiya ve Fransa’da genel bir sigara yasağı zaten yürürlükteydi. Çek Cumhuriyeti, AB’ye geç üye oldu, ancak 31 Mayıs 2017’deki Dünya Tütüne Hayır Günü’nden bu yana, yasak aynı zamanda eski sigara içenler cennetinde de genel bir yasak oldu.

Ancak, istisnalar dışında sigara yasaklarının uygulanmaya devam ettiği AB ülkeleri de var. Örneğin Almanya’da, yalnızca Bavyera, Kuzey Ren-Vestfalya ve Saarland’daki restoranlarda sigara içmenin tehlikelerine karşı kapsamlı bir koruma vardı. Diğer federal eyaletlerde hala farklı düzenlemeler vardır, ancak sigara içilmesine izin verilirse, restoranlara yalnızca 18 yaşından itibaren girilebilir.

Diğerlerinin yanı sıra Polonya ve Slovakya’da sigara içme odalarına veya alanlarına izin verilmektedir, ancak genel sigara yasağı 17 ülkede geçerlidir. Ve bu sayı Mayıs ayında Avusturya ile birlikte halka açık yerlerde, toplu taşıma araçlarında ve işyerinde sigara içmenin yasak olduğu 28 AB ülkesinden 18’ine yükselecek.

Müzakereler açık uçlu yürütüldü

Maliye Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta sunduğu şaşırtıcı derecede yüksek açık tahminleri göz önüne alındığında, projelerin finansmanı, özellikle de vergi indirimleri belirsiz.

Kurz ve Strache başkanlığındaki yönetim grubu, saat 16: 00’da Palais Epstein’da parlamento binasının hemen yanında toplanacak. «Yazar kasa çökmesinden» sonra geçen seferin aksine, sonrasında basın toplantısı olmayacak, müzakerelerin açık uçlu olacağı belirtildi. Bu nedenle medya açıklamaları yalnızca başlangıçta verilmelidir. Geçen Cuma, Kurz ve Strache vergi ve katkı oranını yüzde 40’a düşürme planı da dahil olmak üzere «meta hedeflerini» sundular.

Söz verilen vergi kesintileri için küçük kapsam

Ancak şu an için hükümetin, iyi ekonomik duruma rağmen vaat edilen vergi indirimleri için çok az alanı var, çünkü AB açığı hedeflerinin de karşılanması gerekiyor. Buna ek olarak, koalisyon müzakerecileri geçen hafta yaptıkları «nakit düşüşü» sırasında özellikle dikkatlice hesaplanan açık rakamlarını sundular. Buna göre Avusturya önümüzdeki yıl ekonomik çıktının yüzde 1,5’i oranında «yapısal açık» ile karşı karşıya kalacak.

Bu, AB’nin izin verdiği yüzde 0,5’ten 3,8 milyar avro daha fazla olur. Bununla birlikte, 2018’deki mülteci krizinin ek maliyetleri (muhtemelen bu seviyede son kez) açıktan düşülebilir ve bu da tasarruf ihtiyacını 1,3 milyar avro azaltıyor. Ayrıca AB Komisyonu ve WIFO’dan önemli ölçüde daha olumlu açık tahminleri var: Şu anki sonbahar tahmininde, AB Komisyonu yalnızca yüzde 0,9, Wifo yüzde 0,6 açık bekliyor. Henüz dikkate alınmamış olan Ulusal Konsey’in Ekim kararları da dahil olmak üzere, bu yüzde 0,8 civarında olacak, ancak yine de «nakit düşüşü» durumunda varsayılandan önemli ölçüde daha az.

Uzmanlar, Maliye Bakanlığının sunduğu yüksek açık rakamlarını bütçe görüşmelerinden önceki olağan prosedür olarak görüyorlar: Ek talepleri yerinde tutmak için bütçe durumu olabildiğince olumsuz olarak sunuluyor. Bu aynı zamanda bakanlığın Ekim ortasında Brüksel’e biraz daha olumlu bir açık tahmini (yani yüzde 1,5 yerine 1,1) bildirmesiyle de desteklenecektir. Bakanlıkta ise bu reddediliyor: Orada yüzde 1,5’e yükselen açık tahmini, Ekim ayında Milli Konsey kararları ve bazı alanlarda «teknik düzenlemelerle» gerekçelendiriliyor.

Şimdi 1 ay süreyle ücretsiz olarak haberleri okuyun! * * Test otomatik olarak sona erer.

Daha fazlası ▶

AĞDAN HABERLER

Şimdi JBL’den gerçek kablosuz kulaklıklar kazanın! (E-media.at)

Yeni erişim (yachtrevue.at)

Bekar olmanın harika olmasının 8 nedeni (lustaufsleben.at)

Wasabi mayonezli somon karidesli burger ve ballı salatalık (gusto.at)

Yeni trendde: Shock-Down – ekonomi kilitlenmelere ne kadar süre dayanabilir? (Trend.at)

Gülmek ve iyi hissetmek için en iyi 35 aile dizisi (tv-media.at)

Viyana’da E-Scooter: Tüm sağlayıcılar ve fiyatlar karşılaştırmalı 2020 (autorevue.at)

Yorumlar

Kayıt ol

Facebook ile Bağlan

»

Praterstern’de alkol yasağı

: Bölge başkanı Uschi Lichtenegger yasağı eleştiriyor – bazı evsizler Prater’a göç etti.

İle

Praterstern’de alkol yasağı

yapılmamalı: Viyana, alkolikler için hedefli bakım kurmak istiyor. Bu, APA ile düzenlediği basın toplantısının oturum aralarında Sağlık ve Sosyal Konsey Üyesi Sandra Frauenberger (SPÖ) tarafından Perşembe günü duyuruldu.